Магія народженняукраїнських глечиків: подробиці улюбленого заняття відомого миколаївського кераміста
Олексія Байбородіна
Яким собі можна уявити звичайного жителя спекотного Півдня України? Насправді, варіантів можна навести багато, але спільними рисами загального портрету будуть широта душі, людяність і працьовитість…
Під усі ці критерії підпадає прекрасна людина, ім’я якої відоме багатьом миколаївцям ‒ Олексій Байбородін. Щирий, доброзичливий, скромний чоловік і напрочуд талановитий майстер-кераміст. Миколаїв для нашого героя ‒ маленька батьківщина, адже у 1947-му році саме у цьому південному місті, провіяному степовими вітрами з присмаком морської прохолоди, розпочався його цікавий і насичений пригодами життєвий шлях.
По закінченні школи Олексій працював чотири роки учнем електрика у службі зв’язку. У 1969-му році вступив до Одеського художнього училища імені М. Грекова. Саме там юнакові пощастило опанувати основи гончарної кераміки і скульптури, а також тонкощі роботи з глазур’ю. Із самого початку творчості до душі пану Олексію припала саме гончарна кераміка. Магія народження українських глечиків, розписних горщиків та глазурованих мисок зачаровувала не тільки самого майстра, а й глядачів. Адже з 1972-го року Олексій Байбородін брав активну участь у виставках і ярмарках, де і презентував свої вироби. Майже жоден захід не обходився без захоплюючих майстер-класів. Кожен відвідувач терпляче чекав своєї черги, аби власноруч створити «шедевр».
З 1975-го року пан Олексій працює викладачем скульптури у Дитячій художній школі міста Миколаєва. За 47 років педагогічної діяльності майстер виховав багато талановитих учнів. За цей час відбулися зміни і в захопленні самого Олексія Байбородіна, адже він із головою поринув у історію кераміки античних часів. У цей час кераміст почав реставрувати та виготовляти репліки артефактів на базі попередньо проведеної дослідницької роботи.
«Завдяки роботам пана Олексія кожен бажаючий міг дізнатися, як виглядали античні ольвійські світильники та олійні лампи, витончені амфори і театральні маски, кіліки й канфари, а також козацькі люльки. За період його творчої діяльності було створено безліч виставкових експонатів, які поповнили фонди краєзнавчих музеїв. Керамічні вироби майстра увійшли до експозицій всеукраїнських фестивалів та загальнодержавних акцій, обласних свят народної творчості, міських виставок і проєктів. Між тим, улюбленим заняттям усього життя Олексія Байбородіна все ж залишається гончарство. Це дивовижний всесвіт майстра, в якому немає меж для творчої досконалості», ‒ захоплено розкриває подробиці творчого портрету кераміста кервниця ГО «Культурно-мистецька асоціація «Арт-спокуса», заслужена працівниця культури України Валентина Кривцова.
Під час війни митець залишився у рідному Миколаєві. Сьогодні він разом з іншими колегами продовжує працювати у Дитячій художній школі. Спілкуючись зі своїми учнями в онлайн-форматі, Олексій Байбородін впевнений, що крок за кроком чарівна велич мистецтва загартовує юні душі і серця, наповнюючи їх світлом краси і гармонії. У цьому наша нездоланна сила!
За інформацією управління з питань культури та охорони культурної спадщини ММР.